Yeni Konu Gönder Yeni Yorum Gönder
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak TİSK ile bir araya geldi.
Yazar Konu
Fran4cilles Çevrimdışı
Onursal Üye
*****
Onursal Üye

Onursal Üye


Üye Bilgileri
Kayıt Tarihi : Oct 2012
Mesaj Sayısı : 230
Kaçıncı Üye : 18080
İtibar Puanı: 0
Nerden: Eskişehir
Cinsiyet: Erkek
Rep Ver :

Ruh Halim
Cilgin
Neyizzz Bizzz??? | MaNYaĞıZZZ |
Yorum: #1
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak TİSK ile bir araya geldi.
Erdoğan Toprak; “Savaş Tezkeresi ekonomiyi kilitler!”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nu (TİSK) ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik ve Yönetim Kurulu üyeleri ile bir araya geldi.

Toprak dün TBMM’de kabul edilen tezkere ile Türkiye’nin bir savaş atmosferine sokulduğunu öne sürerek bunun özellikle Suriye’deki gelişmeler nedeniyle uzun süredir durma noktasında bulunan Doğu ve Güneydoğu ekonomilerinin dışında tüm Türkiye ekonomisini etkileyeceğini kayıp faturasının iyice büyüyeceğini söyledi.

CHP İşveren Sendikaları ve Meslek Örgütler ile ilişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Toprak beraberinde Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ile birlikte yaptığı ziyarette, CHP’nin işverenlere, iş dünyası ve meslek örgütlerine, esnaf, çiftçi, ihracatçı, sanayici, girişimcilerin sorunlarına yaklaşımını anlattı.

Toprak, “CHP’nin işverenlerimizin, girişimcilerimizin sorunlarına yönelik çalışmalarını, çözüm projeleri ve planlarını paylaşmak, ortak akıl ve işbirliği çerçevesinde yeni çözüm modelleri üretmek için çalışma başlattık. TİSK ile de bu platformda bir araya gelmeyi, işbirliğimizi güçlendirmeyi, Ana Muhalefet ve gelecekte iktidar olarak sorunları masaya yatırıp çözümleri de uzlaşarak bulmak hedefimiz. “ dedi.

Toprak, Hükümetin TBMM Gündemine getirdiği ve dünden itibaren Genel Kurul’da görüşülmesine başlanan Toplu iş İlişkileri yasasında sosyal tarafları uzlaştırmak, ILO standartlarında bir düzenlemeyi yaşama geçirmek konusunda muhalefeti ve sosyal tarafları dışlayıcı tavrı yüzünden tasarının yasalaşamadığını, Türkiye’de 10 aydan bu yana Toplu Sözleşme düzeninin kesintiye uğradığını ifade etti.

Toprak ayrıca, Hükümetin iktidar gücünü ve kamu mekanizmalarını, denetim sistemini kullanarak, karşıt olarak değerlendirdiği işveren, işadamı, sanayiciler üzerinde tehdit ve baskı kurduğunu savundu. Medyanın da baskı altında olduğunu savunan Toprak “Biz işverenlerimizin bütün sorunlarını biliyoruz. Bu konuda çalışmalarımız, açıklamalarımız oluyor ancak bunlar basına yansımıyor, yer almıyor. Medya bizden kaçıyor, hükümet baskısı yüzünden” dedi.

İşverenlerin üzerindeki istihdam yükünün ağırlığını Türkiye’yi bu açıdan dünya sıralamasında ilk sıralara yükselttiğini ifade eden Erdoğan Toprak, CHP’nin program ve hazırlıklarında istihdam üzerindeki vergi ve prim yükünün aşağı çekilmesi, neredeyse ikinci bir işçi istihdamına olanak sağlayacak yükseklikteki bu yükün makul ve rekabet imkanı sağlayacak düzeye çekilmesini öngördüğünü belirtti.

Erdoğan Toprak, güncel ekonomik ve siyasi süreçle ilgili olarak da şunları söyledi:

“Hükümetin yanlış diplomasisi, ekonomik politikaları ile maalesef Türkiye siyasi ve ekonomik açıdan kritik bir sürece sokulmuştur. TBMM’de hükümet ve MHP’nin desteğiyle kabul edilen Savaş Tezkeresi ile hükümet çok geniş, sınırsız, hedefi belirsiz ve keyfi olarak kullanılmaya müsait yetkiler alarak TBMM’yi by-pass etmiştir. İçeride ve dışarıda Türkiye her an savaşa girecek gibi bir algı ve psikoloji yaratılmıştır. Terör ve yanlış Suriye politikaları ile savunma ve silahlanmaya yönelik bütçe harcamaları adeta patlama yapmış, ortaya çıkan büyük açık vergi ve zamlarla kapatılma yoluna gidilmiştir. Yaşanan bu süreç nedeniyle Doğu ve Güneydoğu ekonomisi, sınır ticareti, Suriye başta olmak üzere komşularla ekonomik-ticari ilişkiler en alt düzeye inmiş durumdadır. Suriye geriliminin tırmanması ile sayısı 90 bine varan mültecinin barınma, yeme-içme ve günlük harcamalarının bütçeye getirdiği ilave yük zamlarla hepimizin cebinden karşılanmaktadır.” diye konuştu

TİSK Başkanı Tuğrul Kudatgobilik de CHP’nin işverenlerin sorunlarına yaklaşımından, çözüm arayışları ve işbirliği düşüncesinden memnuniyet duyduklarını belirterek Erdoğan Toprak ve CHP heyetine teşekkür etti.

TİSK Başkanı CHP’nin sanayicilerin sorunlarıyla ilgilenmesi gerektiğini, AB politikaları alanında etkin tutum içinde olmasını beklediklerini ifade ederek “Öncelikle Cumhuriyeti kuran parti olarak Atatürk’e ve felsefesine sahip çıkmalıyız. Bugün neredeyse Atatürk’ü sevmek suç oldu. Cumhuriyet kurulduğunda toplu iğne bile üretemeyen bir ekonomiden bugün 126 çeşit sanayi ürünü ihraç eden bir konuma gelen Türkiye’nin sanayicisine sahip çıkmasını, bir “İstihdam Manifestosu” ilan etmesini bekliyoruz CHP’den Daha dün AB’den Mr. Black ile görüştük, AB, Türkiye’siz olmaz diyorlar. CHP AB işini önemsemeli. Mesleki eğitime önem verilmeli. Sanayicinin en büyük ihtiyacı bu. Türkiye’nin 3500 gıda mühendisine ihtiyacı var 8 bin gıda mühendiği var. 176 üniversite olmuş Eğitim plansız gidiyor, bunları CHP’nin yakın takibe alması lâzım Siz yarının iktidarısınız, bütün bunları bilip hazırlıklı olmalısınız” dedi.

Kudatgobilik Tavşanlı’da kurdukları katı sınai atıktan enerji üretecek tesise CHP ilçe başkanının karşı çıkıp engellediğini belirterek bu konudaki yakınmasını da Toprak’a aktardı.

İlaç İşverenleri Sendikası Başkanı Tandoğan Tokgöz ise ilaçta uygulanan yanlış politikalar nedeniyle yerli ilaç endüstrisinin yok edildiğini, bitirilme noktasına geldiğini söyledi. Deri İşverenleri Sendikası Başkanı Hakkı Matraş da öncelikli hedefin üretim, ihracat ve istihdam olması görüşünü dile getirerek CHP’den bu yönde politikalar oluşturmasını beklediklerini kaydetti.

Ağaç İşverenleri Sendikası Başkanı Solmaz Coşkun da ağaç sanayindeki sıkıntıları ve özellikle Çin’den ithal edilen kalitesiz ve ucuz ahşap ürünleriyle rekabette yaşanan zorlukları CHP heyetine iletti.

TİSK Genel Sekreteri Bülent Pirler CHP’nin Sosyal Politikalar konusunda CHP’de bir muhatap olması gerektiğini CHP’nin bu konuda kurumsal ve kalıcı bir yapı oluşturmasını TİSK olarak beklediklerini ifade etti.

CHP Milletvekiller Özkoç ve Değirmendereli de TİSK’in öncelikle üretimin desteklenmesi önerisini olumlu bulduklarını CHP’nin de önceliğinin bu yönde olduğunu kaydettiler. Özkoç ve Değirmendereli CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun da enerji, sanayi ve üretim politikalarına ağırlık verilmesini istediğini parti olarak bu doğrultuda çalışmalara yoğunlaştıklarını belirttiler.

TİSK’e görüşme için teşekkür eden Erdoğan Toprak da ayrılırken CHP’nin işverenlerin sorunlarına sahip çıktığını, ancak her şeyin de kendilerinden beklenmemesi gerektiğini belirterek “Biz tabii ki siyasetçiler olarak görevimiz sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. Ancak ülke bir yere doğru gidiyor bu konuda sizlerin de bir şeyler yapmasını bekliyoruz. Her şeyi bize bırakmayın. CHP olarak hep yanınızdayız ve bakın işte buradayız. Bundan sonra da olacağız.” dedi.
06-10-2012 08:37 PM
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu Gönder Yeni Yorum Gönder


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi